Güvence Hesabında Kalan Paralar

Sigorta ve emeklilik şirketlerinde 42 milyon TL unutan 125 bin 885 kişi, hakkı olan parasını 15 Haziran'a kadar tahsil etmezse, bu tutar Güvence Hesabı'na gelir olarak devredilecek.

 

Sigorta ve emeklilik şirketlerinde herhangi bir kaza sonrası hak kazandığı tazminatları ya da hasar alacağını, hayat poliçesinde biriken parasını unutanların sayısı 125 bin 885'i buldu. 125 bin vatandaş içeride yaklaşık 42 milyon 100 bin TL unuttu. Eğer bu paralar, 15 Haziran 2017 tarihine kadar sigortalılar tarafından aranmaz ve tahsil edilmezse, 31 Haziran'da sigorta şirketleri tarafından Güvence Hesabı'na devredilecek ve gelir olarak kaydedilecek.

İnternetten öğrenebilirsiniz

Sigorta şirketlerinde paralarını unutan sigortalılar ya da hak sahiplerinin listesi her yıl şubat ayının ilk iş günü açıklanıyor. Güvence Hesabı, bu tutarlara ilişkin olarak kendi internet sitesinde "Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar" başlığı altında tüm şirketleri içerecek şekilde, mayıs ayının sonuna kadar geçerli bir sorgulama ekranı oluşturuyor. Bu süreçte hak sahipleri ilgili sigorta veya emeklilik şirketinin internet sitesi üzerinden de sorgulama yapabiliyor. Hak sahipleri, sorgulama işlemlerini ekrandaki TC kimlik no veya vergi no bilgileri ya da ad, soyad, doğum tarihi bilgilerini doldurarak gerçekleştirebiliyor.

https://www.guvencehesabi.org.tr/aranmayanparalar.aspxHİZMETLERİMİZ  0(542)270-3636